Prequel “Filarów ziemi” – trzech szlachetnych bohaterów w zderzeniu z zepsutym światem wykorzystującym religię w walce o władzę

Ken Follett autor bestsellerowego cyklu “Filary ziemi”, na którego podstawie powstał serial, swoją nową książkę także osadził w dobrze znanym czytelnikom świecie średniowiecznej Europy. Akcja książki “Niech stanie się światłość” wyprzedza jednak czasy opisywane w innym tomach cyklu.

Trzech bohaterów – trzy różne historie

Wszystko rozpoczyna się w roku 997, kiedy to kończy się czas najazdów barbarzyńców. Jednak dla Anglików zamieszkujących część Wysp Brytyjskich ataki Walijczyków i Wikingów wciąż są codziennością. Wysoko postawionych władców nie obchodzi los zwykłych ludzi, którzy w tych najazdach tracą swoich najbliższych i cały majątek. Barbarzyńcy grabią i gwałcą pozostawiając po sobie tylko zgliszcza. Taki właśnie los spotyka jednego z głównych bohaterów Tania Książka – Niech stanie się światłość. Edgar to młody szkutnik, który marzy o uwolnieniu się spod władzy lokalnego możnowładcy. Traci swoich bliskich podczas najazdu Wikingów. Rozpoczyna nowe życie w innym miejscu i robi wszystko by znów nie znaleźć się w sytuacji poniżenia i uległości wobec kolejnego bogatego pana. Czy uda mu się wyjść poza zasady obowiązujące w średniowiecznym świecie, gdzie każdy jest czyimś lennikiem, przed którym musi się płaszczyć?

Kolejną niezwykle ważną postacią w powieści Kena Folletta jest lady Ragna. To pochodząca z Normandii kobieta pochodząca z wyższej klasy społecznej. Wyrusza z kraju swoich przodków, by poślubić mężczyznę pochodzącego z innego znakomitego rodu. W Anglii, kraju jej małżonka spotka ją wiele niespodziewanych wydarzeń. Nie zostanie dobrze przyjęta do nowej rodziny. Będzie musiała odnaleźć w sobie siły, których do tej pory w sobie nie przeczuwała, żeby walczyć o swoją pozycję oraz po to by po prostu przetrwać.

Trzecim bohaterem jest brat Aldred. Duchowny, który zakochany jest w nauce i mający marzący o wielkim ośrodku, gdzie liczyć się będzie tylko mądrość. Jego ambicje są wielkie. Chce zmienić swój klasztor w centrum nauki. Gromadzi skrupulatnie przepisywane księgi, które we wczesnym średniowieczu stanowią niezwykłą rzadkość i mają wartość przekraczającą kilka majętnych wsi. Czy w pełnym przesądów i religijnej hipokryzji świecie jego kult mądrości nie zostanie odebrany jako szkodliwe wolnomyślicielstwo?

Ken Follett w najlepszej formie

Fani cyklu “Filary ziemi” z pewnością nie będą rozczarowani najnowszą powieścią mistrza. “Niech stanie się światłość” to powieść, którą czyta się jednym tchem mimo prawie ośmiuset stron objętości. Szlachetni bohaterowie w walce z brutalnym światem, który posługuje się chrześcijaństwem jako orężem do walki z każdym, kto staje na drodze do nieograniczonej władzy.

Zima zdjęcie autorstwa svetlanasokolova - pl.freepik.com
, , ,